Orbán Viktor 2009-es kötcsei pikniken beszélt először arról az új politikai felosztásról, ami a rendszerváltás utáni duális rendszert felváltotta 2010 után. A centrális erőtérként ismert képződmény lényege, hogy a kormányzó párthoz képest jobbra és balra foglalnak helyet a Fidesznél lényegesen gyengébb erők.
Ez a politikai térkép egyes elemzések szerint a mai napig fennáll, még ha mára módosult is a szerkezete. Ezzel szemben én azt állítom, hogy a háromosztatú politikai tér az iskolás kort sem élte meg.
Már a második Orbán-kormány első pár évben is látható volt, hogy ugyan a szintén újonnan bekerült LMP is komoly és legitim kritikusaként tud megjelenni az országot irányító pártoknak, a belső válság és a későbbi párszakadás miatt a Fidesz legveszélyesebb ellenzékévé a Jobbik vált.
A Fidesztől jobbra indított támadásokra sokkal nehezebben tudott válaszolni a magát szintén jobboldalinak valló kormánypárt, ezért idővel jobb híján átvette a szélsőjobb témáit, ezzel megindítva az átrendeződést és a magának a centrális erőtérnek a feladását.
A Jobbik balra húzódásának persze a radikálisként áttörhetetlen üvegplafon is oka volt, de egyértelmű, hogy az egyre szélsőségesebb Fideszes témaválasztás is nehéz helyzetbe hozta Vonáékat, akik 2013-as néppártosodási projektjének nem titkolt vágya volt, hogy átvegye Orbánék helyét a centrális erőtér központjában.
Ezt a kormánypárt is látta, ezért a 2014-es újabb kétharmados győzelem után teljesen új alapokra helyezte a taktikáját. A cél már nem egy centrista néppárt, sokkal inkább egy új kétosztatú pártrendszer létrehozása volt, ahol a saját narratíva szerint az egyik oldalon a „nemzetét megvédő” Fidesz, a másik oldalon pedig az „azt eláruló és kijátszó, Sorossal összejátszó” ellenzék áll.
Az új történet elmesélése mellett arra is nagy hangsúlyt fektettek, hogy a középre húzódott, radikális identitását egyre inkább levetni szándékozó Jobbikot, na és természetesen a mindkét oldaltól távolságot tartó LMP-t a régi baloldali pártok felé nyomják. Elég csak a Jobbik választási indulását is fenyegető 600 milliós ÁSZ bírságra gondolni, amivel még jobban növekedett a Vonáékra ható kényszer a választási siker elérése iránt és ezzel párhuzamosan a párton belül is felélénkültek a koordináció szükségességét erőltető hangok. Az LMP-re ható nyomásról pedig a régi baloldal és a hozzá kapcsolódó értelmiségi holdudvar gondoskodott, amire természetesen már 2012-14-es történések alapján számíthattak Orbánék.
Ezzel párhuzamosan a Fidesz tudatosan építette a saját oldalát. A habonyi mérések uralta politikai boszorkánykonyha kimutatta, hogy a többség megszerzése a kistelepülések megnyerésén, az ottani radikális „Jobbik-árvák” bizalmának megszerzésén áll. Ennek érdekében akár a konzervatív értelmiség szimpátiáját is be lehet áldozni.
A 2018-as választások után levonhatjuk, hogy ez a stratégia sikeres volt. Ugyan a Fidesztől balra lévő blokk még nagyon tagolt, a koordináció is csak részlegesen vált valóra, mégis az ellenzéki pártok 2010 óta még sosem voltak látszatra ilyen közel egymáshoz. Ráadásul több ellenzéki politikus már előválasztást emleget, illetve a múlt hétvégi tüntetés szervezői is egy nagy ellenzéki blokk kialakítását látják szükségesnek.
A jelenlegi erőviszonyokat figyelembe véve az látszik, hogy ez a kétosztatú előtér addig biztosan segíti a Fidesz politikáját, amíg a listás szavazatokban messze a többi párt előtt marad, és amíg az ellentétes oldalon csak a technikai koalíciók létrejötte marad alternatívként. Hiszen könnyen belátható, hogy az ellenzéki szavazók egy része mindig fog találni valami kivetnivalót az „összefogás” egyes szereplőiben: valakinek Gyurcsány, valakinek a Jobbik lesz továbbra is a STOP tábla az eljövendő szavazásokkor több lehetőséggel kecsegtet, ha az ellenzéki pártok nem a Fidesz szabályai szerint próbálnak játszani és nem a matekkal próbálják legyőzni Orbánt, hanem újra a politikai értékek és az emberek gondjai felé fordulva próbálják meg növelni saját táborukat, ezáltal egyre kisebb mozgásteret hagyni a kormányzó pártok számára.
Veisz Szilárd
Te követed már a Reflektort a Facebookon? Nem! Akkor ITT most megteheted! Köszönjük!