Az Alapjövedelem körüli parázsviták leginkább abból fakadnak már a baloldalon belül is,hogy az esetek többségében összemossák a Feltétel Nélküli Alapjövedelmet az egyéb alapjövedelem-koncepciókkal. Erre láthattunk gyönyörű, indulatos példát Erőss Gábortól, amint vérig sértődött Istvánffy András vitaindító írásán, amelyben az FNA-t kritizálja.
Völgyesi Krisztián, pesterzsébeti önkormányzati képviselő írása
Ezért először is tisztázzuk a különbséget!
Feltétel Nélküli Alapjövedelemnek (FNA-nak) azt nevezzük, amikor egy közösség minden tagja (jelen esetben: egy ország minden állampolgára), mindenféle latolgatás nélkül (kortól, jövedelemtől, családi állapottól stb. függetlenül) ugyanakkora összeget kap. Az eredeti FNA-elképzelés egyik sarkallatos pontja a jogosultsághoz kapcsolódó bürokrácia teljes leépítése,ezért a minden embernek folyósított összegnek,megélhetést kell biztosítania, mivel az FNA az összes szociális juttatást – sőt, egyes elképzelések szerint a nyugdíjat is – kiváltaná. Nem nehéz kiszámolni, hogy ez nagyságrendileg mennyibe kerülne a költségvetésnek, hiszen csak fel kell szoroznunk a KSH szerinti létminimum összegét az állampolgárok számával.
Ez Magyarországon megvalósíthatatlan.
Ezzel a PMP szakemberei is tisztában vannak, ezért javaslatuk messze nem erről szól. Pedig az olyan javaslatok, melyek különböző feltételek mellett állapítják meg a jogosultságot, illetve annak mértékét, már nem nevezhetők FNA-nak, csak Alapjövedelemnek.
Az FNA, ugyanúgy, mint az egykulcsos SZJA, egy szép köntösbe bújtatott, ízig-vérig neoliberális javaslat, mert nem az alacsony jövedelmű emberek felzárkóztatásáról, hanem a fogyasztás (és ezen keresztül a gazdaság) felpörgetéséről szól. Márpedig egy olyan javaslat, aminek nem az esélyek kiegyenlítése a célja, hanem mindenkinek egyenlő mértékű jövedelmet biztosít, a legnagyobb jóindulattal sem nevezhető baloldalinak. Sőt, az FNA bevezetéséhez a szociális juttatások eltörlésével párhuzamosan egyéb kiadásokat is csökkenteni szükséges! Például: Finnországban, ahol jövőre tesztelésre kerül a dolog, a bevezetéssel párhuzamosan csökkentik az egészségügyi kiadásokat, a túlóráért fizetett díjakat, a béren kívüli juttatásokat és a szabadságok mértékét.
Ezzel szemben egy olyan alapjövedelem-koncepcióért, amiben vannak feltételek és ezek a feltételek a szegényebbek felzárkóztatását szolgálják, már érdemes a baloldalnak harcolnia, hiszen napjainkban a jövedelempótló és -kiegészítő támogatások olyan alacsonyak, hogy nemcsak méltó körülményeket nem biztosítanak, de a tisztes szegénységhez sem elegendőek.Így Magyarországon ma több millió mélyszegénységben élő ember számára nem marad más csak az éhezés, a koldulás vagy a lopás.
Ezért is örülök a Párbeszéd javaslatának, mert – bár első olvasatra számos pontjával nem értek egyet – vitaindítónak mindenképp megfelel. Csak hát ehhez olyan párbeszéd szükséges, amiben kevesebb az indulat és a kritikát nem tűrő, baloldali egoizmus.
Te követed már a Reflektort a Facebookon? Nem! Akkor ITT most megteheted! Köszönjük!