Az MSZP még soha nem volt ennyire csodálatos, mint most, éppen a közelgő halála előtt. Mielőtt bárki azt mondaná, hogy talán érdemes volna kicsit visszavenni az arcomból, gyorsan kiigazítom magam, valóban előfordulhat, hogy nem közeledik az a bizonyos halál, sőt, számos jel szerint már rég be is következett. Nem kell temetnem a Magyar Szocialista Pártot, rég megásták maguknak azt a sírt. Országmentő retorika ide vagy oda, rohamosan fogynak a szavazóik. Teszem hozzá: minden tisztelet a mellettük máig kitartóknak. Ez aztán az állóképesség!
Bizony, furcsa ez a szerda. Olyan nap, amikor már Kuncze Gábor egykori SZDSZ-es politikus is arról értekezik a Klubrádióban, hogy kérem szépen, nem annyira elegáns és hatékony tárgyalások helyett kész (és életképtelen) tervvel megszólítani az ellenzéket.
Mert lássuk be, valóban egész furcsa az az üzenet, hogy most már aztán fogjon össze mindenki a narancsos rezsim ellen, mert aki nem Botkát kiált, az orbánista. Egy ilyen fura héten talán felmerülhet még a legelvakultabb összefogáspártiban is, hogy a büdös francba lehet, hogy Fodor Gáboron kívül senki nem tartja jónak a Botka-víziót? Meg persze azon is el lehet gondolkodni, vajon Botka tényleg komolyan úgy képzelte, hogy ő aztán most majd jól belekényszerít mindenkit a maga táborába?
Az MSZP nagyvonalú ajánlatot tett. Mondta Botka. Nagyvonalút, hiszen bevisz hat pártot a Parlamentbe, plusz odaadja az MSZP listájának közel a felét. Ilyen visszautasíthatatlan ajánlatokat Tony Soprano is szokott tenni, azonban az mindenképp lényeges különbség, hogy mögötte ott állt a Család New Jersey-ben, míg Botka ma már elég nehezen tudna valóban erősnek látszani vagy annak láttatni a pártját. Így aztán a nagyvonalú ajánlat őszintesége és nagyvonalúsága minimum meglehetősén kérdéses.
Az MSZP tábora fogy. Második erőként még gyakran villogtak saját megkerülhetetlenségükkel az ellenzéki oldalon, aztán ahogyan a Jobbik kezdte beérni őket (sok-sok egykori MSZP-szavazót nyert el korábban a Jobbik, most pedig a mérsékelt fideszesek is szivárognak feléjük talán) változott a retorika, akkor már a demokratikus ellenzék legerősebbikeként aposztrofálták magukat.
Na de az összefogás „51 százalék nekünk, a többin a tietek” ajánlatán még az sem segít, hogy valóban vannak olyan formációk, akiknek a bejutás valódi esélyét (P, Együtt, Liberálisok) legfeljebb az jelentheti, ha ügyesen csimpaszkodnak rá valakire vagy valakikre, míg az LMP-re, a DK-ra és a Momentumra ez nem igaz.
A Botka-ultimátumra nem véletlenül volt heves ellenkezés a reakció. Az együttműködéseket kikényszeríteni nem szokás (lásd még NER), hogy finoman fogalmazzak. De amennyiben borítékolható volt az elutasítás, akkor mi a fenéért mentek fejjel a falnak? Talán komolyan gondolták? Talán ezt látták az utolsó reménynek? És miután mindenki (mínusz Fodor) nemet mondott, még rögtön a saját igazuk aláhúzására bedobtak egy friss adatot, hogy hátha majd ettől minden megváltozik? A Závecz Research hétfő este készített reprezentatív kutatása alapján ugyanis a megkérdezett 1000 ember 66 százaléka támogatná a Botka javasolta összefogást és mindössze 34 százalék nem. (A válaszadók pártpreferenciáit nem vizsgálták, szóval simán lehet, hogy sok kormánypárti is örömmel üdvözölné ezt az összeborulást.) Szóval álljatok mind mögénk, mert csak így menthetjük meg a hazát! A nép is ezt akarja!
Aztán ma nyilvánossá vált egy másik felmérés eredménye is. A Medián havi mérése pedig roppant lesújtó képet mutat az MSZP támogatottságával kapcsolatban. A HVG-t idézve:
"Az MSZP támogatottsága mélypontra süllyedt: 25 év óta most először fordul elő, hogy a párt a választani tudó „biztos” szavazók körében nem éri el a 10 százalékot. A DK is gyengült: míg az utóbbi években a párt támogatottsága a teljes népességben többször elérte a 6 százalékot, jelenleg csak 3 százalékon áll.
Az LMP azonban növelni tudta táborát, minden szempont szerint előzi a DK-t. A választani tudó biztos szavazók között 7 százaléka van, míg az MSZP-nél ez a szám 9, a DK-nál 5."
Ezek tükrében hogyan lehet értelmezni Botka javaslatát? Életszerűnek biztosan nem, telhetetlennek (51 százalék maguknak) viszont mindenképp. Nem lennénk meglepve, ha Botka a totális súlyvesztést próbálta meg ellensúlyozni forradalmi lendületével (ha így volt, akkor ezeket a katasztrofális adatokat valószínűleg ő már korábban is ismerte), hiszen ha képes az ellenzéki közbeszéd tematizálásra, akkor talán meg tudja állítani az immár végzetesnek tűnő eróziót, sőt kezdeményezőkészségével még szimpatizánsokat is szerezhet.
Hát ez most biztosan nem jött össze. Az MSZP-nek karaktere eddig sem, csak múltja volt. De nagyon úgy fest, hogy jövője már végképp nem lesz. Tragikus, hogy mennyi idejük volt tapicskolni a posványban kényelmesen és csak akkor aktiválták magukat, amikor már csak ennyire telt.
Az előadás mindenesetre csodálatosra sikerült, de az átverésre tett kísérlettel, sem ők, sem az ország nem nyert semmit sem. Ez történ három nap alatt.
Update:
Botkáék most már azt sem tartják lehetetlennek, hogy Gyurcsány is szerepeljen a listán.
Csepregi János írása
Te követed már a Reflektort a Facebookon? Nem! Akkor ITT most megteheted! Köszönjük!
A kép forrása: Mandiner