Október első felében radioaktív felhő telepedett rá egész Európára. A szennyezést először az osztrák tudósok és hatóság, aztán több nyugat-európai ország szakemberei is megállapították. Még Magyarországon is mérték az egészségügyi határértéket meghaladó szennyezést. Mindenki azonnal Oroszország felé fordult, mert egyrészt a tapasztalatok is ezt súgták és hát a szél is onnan fújta a ruténium izotóp felhőt nyugat felé. Itthon igen nagy lapítás fogadta az eseményeket a hazai atompárti kormány és az azt kiszolgáló sajtó részéről, néhány kommenthuszár próbálja csak elhessegetni a gondok felhőjét azzal, hogy ez semmiség, meg egészségre nem káros, meg hasonlókkal.
Az orosz állami atomcég, a Roszatom persze mindent tagad. Nem az ő hulladékuk szennyezte be a fél északi féltekét! Azt nyilván nem állíthatták, hogy nincs radioaktív felhő az égen, mert féltucat intézet bizonyította a tényt, ráadásul az orosz meteorológusok sem mondhattak mást, ha egyszer ott gomolygott a fejük felett. Persze igény az volna rá. Az egész pontosan behatárolható területről érkező sugárfelhő egyértelműen a Roszatomhoz, illetve egyik létesítményéhez köthető (ami amúgy kb. 100 km-re található a rettenetes emlékű Majak létesítményhez), szóval nehéz nem arra a következtetésre jutni, hogy Oroszországban, ekkora mennyiségű sugárzó anyag csakis a Roszatomtól szivároghatott a levegőbe. A cég ezt határozottan cáfolta (a kazah hatóságokkal együtt), ők nem tudnak semmiféle balesetről. Lehet, hogy valahonnan oda is csak befújta a szél valahonnan. Vagy igazából nincs is.
No de akkor miért is kell tagadni? Vagy elhallgatni? Nem azonos a szintje ennek az esetnek a csernobili katasztrófával, de a mismásolás, kenegetés, csendbeburkolózás már 1986-ban is hova vezetett?
Természetesen a jó hírnév érdekében kell eljátszani a naiv csendkirályt, mert a Roszatomnak folyamatban van pár projekje szerte a világban és azok levezénylése veszélybe kerülne. Gondoljunk csak bele, ha ilyen „biztonságos” egy intézetük, akkor mi várható majd egy komoly mérnöki teljesítményt megkövetelő atomerőmű esetében? Például Paks2 esetében? Vagy hogy gondolták? Ha történne valami, akkor majd azt is jól eltitkolják aztán osztrák meg francia tudósoktól kell megtudni, hogy baj van?
Az egész Paks2 történet egyre inkább kezd úgy tűnni, mint egy futóhomokra építeni kívánt vár esete. A magyar kormány kínosan nagy szarban van jelen esetben, meg amúgy is persze. Valahogy meg kellene magyaráznia, hogy mégis, mennyire biztonságos az atomenergia (nem az), mennyire megbízható az orosz partner (nem az),mennyire kötelezzük el magunkat a lerohadó orosz technika mellett (kizárólag), menyire átlátható az egész paksi beruházás (nem az), mennyibe fog ez nekünk kerülni (rettenetesen sokba plusz lenyúlások, korrupció) és mennyire fogja megérni a magyar államnak és a hazai fogyasztóknak (nem fogja).
Szóval még mindig ki lehet szállni a buliból. De a Kormány csendje mindennél beszédesebb, pedig ha az oroszok fogják összegányolni az atomerőművet talán egy kérdést megérne elküldeni a jóbarátoknak, hogy hahó, mégis mi ez az egész?
Csarnó Ákos
fotó: REUTERS/Yuri Maltsev