- Rabbi! Szabad-e a Talmud olvasása közben dohányozni?
- Nem, nem szabad!
- És rabbi, ha már rágyújtottam, azért elővehetem a Talmudot tanulmányozni?
- Természetesen, a Talmudot mindig szabad tanulmányozni!
Ha az embernek 60 napot meghaladó elmaradása van, úgy – írásos felszólításuk után - elindítják a kikapcsolási procedúrát. Ez eddig rendben is van. Ahogy az is, hogy az értesítésen a teljes fennálló tartozást szerepeltetik. Amennyiben viszont az ügyfél tisztában van a jogi környezettel és anyagi helyzete nem engedi meg, hogy a teljes tartozást rendezze, elkezdődik a kálváriája. Ha felhívja az ügyfélszolgálatot és a pontos összegek, illetve határidők iránt érdeklődik, akkor azt a tájékoztatást kapja, hogy „A kikapcsolási értesítőn szereplő teljes összeget” be kell fizetnie ahhoz, hogy ne kapcsolják ki nála az áramot. Akkor is, ha azon szerepel nem csak 60 napon, de 30 napon túli, sőt azon belüli lejáratú számla is. Innentől következzen az életrajzi ihletésű beszélgetés nem halálpontos leirata:
- Bocsánat, de eddig úgy volt, hogy – ha még nem kapcsolták ki –, akkor elegendő volt a 60 napon túli részét befizetni, nem kellett a teljes, aktuális tartozást.
- Nem. Ez mindig is így volt.
- Legjobb tudomásom szerint az érvényes jogi szabályozás szerint nem kapcsolhatnak ki, ha nincs 60 napon túli tartozásom. Tájékoztatna az ettől eltérő törvényi szabályozás miben létéről?
- Nincs ilyen változás.
- Tehát, ha nincs 60 napon túli tartozásom, akkor nem kapcsolhatnak ki.
- Így van.
- Tehát elegendő a kikapcsolás elkerüléséhez a 60 napon túli részt befizetni.
- A kikapcsolási értesítőn szereplő teljes összeget be kell fizetni.
- De hát azon van 60 napot meg nem haladó tétel is.
- Én erről tudom önt tájékoztatni.
- Jó, tehát én befizetem a régebbi számlákat, és ha nincs 60 napon túli tartozásom, akkor nem kapcsolhatnak ki, jól mondom?
- A kikapcsolási értesítőn szereplő teljes összeget be kell fizetni.
- De hát azon van 60 napot meg nem haladó tétel is.
- Én erről tudom önt tájékoztatni.
- De ha nincs 60 napon túli tartozásom, akkor nem kapcsolhatnak ki.
- Igen.
- Nem tudom észrevette-e, hogy a két állítás között, hogy a kikapcsolási értesítőn szereplő teljes összeget be kell fizetni a kikapcsolás elkerüléséhez, illetve, hogy nem kapcsolhatnak ki, ha nincs 60 napot meghaladó tartozásom, feszül némi ellent mondás.
- De a tartozása fennmarad.
- Igen, de ha nem 60 napon túli, akkor nem kapcsolhatnak ki.
- Igen.
- Tehát nem kell a teljes összeget kifizetnem a kikapcsolás elkerüléséhez ebben a pillanatban, csak egy részét a többit meg azelőtt, mielőtt elérné a 60 napos határidő túllépést.
- Én arról tudom tájékoztatni, hogy a kikapcsolási értesítőn szereplő teljes összeget be kell fizetni.
Tudták követni? Lefordítom: az ELMŰ félretájékoztatja a fizetni akaró, ámde megcsúszott ügyfelet. Igen, tartozása van – sokunknak van, különböző okokból, munkahely elvesztése, nem tervezett kiadások –, de a törvény nem engedi, hogy kikapcsolják nála az áramszolgáltatást. Ha erről ellenkező értelmű tájékoztatást kap, az nem csak azért kifogásolható etikailag, mert nettó hazugság, hanem azért is, mert elindíthatja az eladósodás útján az ügyfelet. Ha a Providenthez vagy az uzsoráshoz fordul, hogy ki tudja fizetni, ha nem fizeti ki, mert azt hiszi, hogy nem tudja és végül kikapcsolják, ami után a ki- és visszakapcsolási díjat is ráverik, akkor még súlyosabb anyagi helyzetbe kerül, akkor, amikor eleve abban volt.
ELMŰ: szégyelld magad!
Te követed már a Reflektort a Facebookon? Nem! Akkor ITT most megteheted! Köszönjük!