Rápillantva a „Magyar Ifjúság Kutatás 2016” gyorsjelentésének infografikájára, az első érzésem az volt, hogy ez csak egy vicc lehet. A második gondolat: a döbbenet, hogy ezt az eredményt milyen módszerrel sikerült bárkinek is kimutatnia a mai magyar valóságból. A gyorsjelentést elolvasva, a módszertani fenntartások ellenére is kiderült, elsősorban az infografika az, ami a kiemelésekkel jelentősen torzítja a megállapításokat.
Nézzük a félretájékoztató infografika, vagyis a „dezinfografika” furcsa mondatait és a mögöttük levő valóságot. A háttér is a hivatkozott tanulmányban közölt adatokból származik, a forrás az oldal és ábra megjelölések alapján visszakereshető.
És amiről nem szól a dezinfografika:
A munkapiacon aktívan résztvevő fiatalok 29%-a 2016-ban is részben, vagy egészben „zsebbe” kapja a fizetését (11.ábra).
„Az adatokból jól látható, hogy minél magasabb végzettséggel rendelkezik az apa, annál kisebb a valószínűsége, hogy a gyermeke alacsony végzettségű lesz (az anyák iskolai végzettségével kapcsolatban is hasonló megállapítások tehetők)”. Azok közül a fiatalok közül, akiknek a szülei csak nyolc osztályt végeztek, mindössze 2-3% szerez diplomát (35. oldal, 4. táblázat), vagyis a társadalmi mobilitást nem segíti az oktatási rendszer.
Te követed már a Reflektort a Facebookon? Nem! Akkor ITT most megteheted! Köszönjük!