Miután várható, hogy a következő hetekben az utolsó Paks 2-vel szembeni kötelezettségszegési eljárást is megszünteti a Bizottság, kimondhatjuk azt, amit az Európa-lázban nem szenvedők eddig is tudtak: vagy mi állítjuk meg Paks 2-t vagy senki.
Az, hogy a Bizottság miért engedélyezteti a beruházást egy másik cikk, khm nem is, bocsánat, másik orosz kémregény (Oettinger és Mangold neveket ajánlom szeretettel) témája lesz.
Miután egyre nyilvánvalóbb, hogy magunkra maradtunk, egyetlen eszköz maradt Paks 2 meghiúsítására: a népszavazás. Ezért kezdeményez az LMP népszavazást Paks 2-ről. Több kérdést is be fog a párt adni, hogy megkerülje a pártatlan szervezetek végletesen egyenlő mércéjét.
Meglepetésünkre az eddig válaszoló ellenzéki pártok közül az MSZP volt az egyetlen, amelyik kijelentette, ha Paks 2 ellen lesz hitelesített kérdés, akkor gyűjteni fog. Állításuk szerint: „a Paks 2. beruházás még az olimpiánál is nagyobb hatással van az ország jövőjére” és ”a beruházás államadósságot növelő óriási költsége miatt csak széleskörű társadalmi vita után, népszavazással szabad az új atomerőműről dönteni”. A szocialisták azt is jelezték, hogy a népszavazást az ügyben már 2011 óta szorgalmazták.
Ami ugyanakkor felettébb érdekes, hogy az MSZP-nek nincs álláspontja magának az atomenergiának a használatáról: „Az MSZP tagsága és szavazói között egyaránt vannak ellenzői és – elsősorban az atomerőművi villamos energiatermelés a széndioxid kibocsátás mentessége miatt – támogatói az atomerőművi villamos energia termelésnek.”
Elviekben a Momentum is támogatja a Paks 2-ről szóló népszavazást, de osztják a Fidesz-közeli Alapjogok Központ azon álláspontját, hogy „most az is probléma, hogy nemzetközi szerződésről van szó”. Arra, hogy a kérdés(ek) hitelesítésének esetén a gyűjtésben részt vesznek-e, a következő választ adták a Momentumosok: „egyelőre nem látjuk, hogy a konkrét kérdés mit jelentene a valóságban, milyen hatással lenne Magyarország energiatermelésére.”
Amiben ugyanakkor egyértelmű a Momentum az a következő: „a Momentum nem atomenergia-ellenes: biztonságos energiaforrásról van szó, amely nélkül rövidtávon egészen biztosan nem képzelhető el Magyarország energiaellátása.” Amely érveléssel, (ami részben nem igaz) kimondható, hogy a „nem atomenergia-ellenes” egy erős eufemizmus: a Momentum ugyanis atomenergia-párti.
A Jobbik válasza ugyanakkor erős első helyezést ért el a semmitmondás versenyben. A radikális párt olyan radikálisan semmilyen válaszokat adott, hogy „a Jobbik híve annak, hogy az országot érintő fontos kérdésekben népszavazást tartsunk”, hogy konkrétan ebben a kérdésben mit gondolnak, az nem derült ki. A gyűjtésben nem vesznek részt, azt viszont kimondták. Az atomenergiát szeretik és az Orbán-Putyin paktumnak pedig van olyan része, amelyet szerintük akár nyilvánosságra is lehetne hozni.
Te követed már a Reflektort a Facebookon? Nem! Akkor ITT most megteheted! Köszönjük!