Az Európai Bizottság néhány napja közzétette 263 uniós régió regionális versenyképességi indexét tartalmazó tanulmány harmadik kiadását. A regionális versenyképesség azt jelenti, hogy egy régió mennyire képes vonzó környezetet biztosítani a vállalkozások és a lakosok számára a letelepedéshez, a működéshez vagy a munkához.
A 2010-ben bevezetett és háromévente közzétett regionális versenyképességi index (RCI) alapján a régiók nyomon követhetik és értékelhetik a fejlettségük időbeli alakulását és azt, hogy más régiókhoz képest hogyan teljesítenek. Ez az első index, amely európai összképet ad az uniós régiók versenyképességéről.
Az RCI-t 11 mutató alkotja, amelyeket három csoportba oszthatunk:
- az alapmutatók: 1. intézmények, 2. makrogazdasági stabilitás, 3. infrastruktúra, 4. egészségügy, 5. alapszintű oktatás.
- a hatékonysági mutatók: 6. felsőoktatás, képzés és egész életen át tartó tanulás, 7. a munkaerőpiac hatékonysága, 8. a piac mérete,
- innovációs mutatók: 9. technológiai felkészültség, 10. a vállalkozások fejlettségi szintje, 11. innováció
Sok esetben jelentős eltérések mutatkoznak egy adott országon belül, ami abból ered, hogy a fővárosi régió teljesítménye túlszárnyalja az országon belüli többi régióét, ez Magyarországra is jellemző.
A regionális versenyképesség értékelése szerint a 263 uniós régió közül 2016-ban:
- Közép-Magyarország a 152. (vagyis a legkedvezőbb helyzetű régiónk is a „másodosztályban játszik”),
- Közép-Dunántúl a 205.,
- Nyugat-Dunántúl a 207.,
- Dél-Alföld a 224.,
- Dél-Dunántúl a 227.,
- Észak-Magyarország a 231.,
- Észak-Alföld pedig a 232. helyre került.
Közben megtudjuk Varga Mihálytól, hogy a gazdaságunk 14 éve nem látott növekedési fázisba kerül, a gazdaság potenciális növekedése már a cseh gazdaságét jellemző fázisban van és 2020-ig lényegesen meg fogja haladni legfontosabb versenytársaiét, Ausztriáét és Csehországét.[2]
Bízzunk benne, hogy így lesz, de nézzük meg a kiinduló feltételeket:
- Csehország legjobb helyzetű régiói (Praha, Strední Cechy) a 102. helyen vannak, 50 hellyel előttünk, a legrosszabb helyzetű (Severozápad) a 189. amivel nálunk még dobogós helyezést kapna.
- Ausztria legkedvezőbb helyzetű régiói (Niederösterreich és Wien) a 49. helyen vannak a versenyképességi rangsorban, a legrosszabb helyzetű régiója (Burgenland) a 125., vagyis jobb helyezést szerzett, mint a legversenyképesebb magyar régió.
Te követed már a Reflektort a Facebookon? Nem! Akkor ITT most megteheted! Köszönjük!