Már jogerős a paksi bővítés környezetvédelmi engedélye, de csak most, a napokban írtak alá szerződést egy félmilliárd forintot meghaladó értékű – kapcsolódó – hatásvizsgálatra. A megbízás során azt ellenőrzik, hogy a paksi bővítéssel járó építési munkálatok (munkagödör víztelenítése miatt kiszivattyúzott talajvíz) hogyan befolyásolják majd az ott meglévő épületek mozgását.
Eddig tehát telephely-engedélye és környezetvédelmi engedélye van a bővítésnek, úgy tűnik, hogy ezek kiadásához nem vizsgálták, hogy az építkezés miatti talajvíz-változás hogyan befolyásolja a meglévő erőmű épületeit.Legalábbis erre enged következtetni a május elején kiadott új közbeszerzési megbízás.
Pedig talajvizsgálatok hosszú ideje folynak: nemrég a „A Paks II atomerőmű telephely-vizsgálatának tudományos eredményei” címmel tartott tudományos ülést a Magyar Tudományos Akadémia is. Erről tudósított a kormánypárti Magyar Idők is: a cikk szerint a telephely tektonikai, szeizmológiai, vízügyi vizsgálata azt derítette ki, hogy “a paksi telephely évente mindössze néhány tized milliméternyit mozdul csak el. A terület felső talajrétege ugyan hajlamos a folyósodásra, de ezt mérnöki megoldással meg lehet előzni“ (Az ülés előadásairól itt, itt, itt, itt, és itt, valamint itt elérhető bővebb információ.)
A kormánypárti lap beszámolójánál azért összetettebbnek látja a helyzetet a Reflektor blognak egy a neve elhallgatásával nyilatkozó szakember, aki maga is ott volt az MTA ülésén: szerinte a kutatás alapján készült jelentés inkább azt erősíti meg, hogy igenis számítani kell a tektonikai és talajvíz- mozgásokra a paksi erőmű telephelyén (mint ahogy Magyarország nagy részén is), s ez leginkább nem is magát a reaktort, hanem az azt (esetleges meghibásodások esetén) védő kettős külső védelmi szerkezetet (az úgynevezett konténment-et) veszélyeztetheti. Utóbbi pedig - emlékeztet a szakember –, nagyon is jól jött a 2003-as paksi problémánál. A cikk bevezetőjében említett vizsgálatokról a szakember annyit mondott: ”a felelősök valószínűleg későn eszméltek rá, hogy ezzel is foglalkozni kell. Márpedig a paksi bővítés során az "új blokkok beton-alapozásához igen mély gödröt kell ásni, ami majd telemegy talajvízzel, ezt pedig ki kell szivattyúzni, ezzel viszont a talajvízszint átmenetileg "ferde" lesz a régi blokkok alatt"
Ennek a környezetvédelmi engedély jogerőssé válása után kiadott megbízásnak a leírása így szól:
“A paksi kapacitás-fenntartási keretében létesülő két blokk munkagödrének víztelenítése befolyásolja az 1-4 blokk főépületei és más létesítményei mozgását, mivel jelentős depressziót hozhat létre, ami a két munkagödör víztelenítésének becsült három-hat éve alatt az épületmozgás eddigi mértékét és a meghosszabbított üzemidőre végzett prognózisát is szignifikánsan befolyásolja. Ezért elemezni kell, hogy a Paksi Atomerőmű 1-4 blokkja meghosszabbított, 2032-2037-ig tartó üzemeltetését mennyiben befolyásolja a víztelenítés által okozott épületmozgás-növekedés szerkezetekre gyakorolt hatása.”
A Paks II projekt telephelyengedélyét idén márciusban kiadó Országos Atomenergia Hivataltól megtudtuk, hogy nem ők kérték ezt a mostani vizsgálatot, s ezzel a közbeszerzési eljárással kapcsolatos kérdésünkkel az ajánlatkérő MVM Paksi Atomerőmű Zrt-hez irányítottak bennünket. Az MVM Paks II. Zrt. -től az a válasz jött, hogy a megbízás nem az ő kompetenciájukba tartozik, forduljunk az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. kommunikációs igagzatójához. Ezt megtettük, választ még nem kaptunk, csak azt az információt, hogy nekik minden sajtómegkeresést az MVM-mel is egyeztetniük kell, ezért bár előkészületben van egy válasz a számunkra, egyelőre nem tudják, mikor kapjuk meg azt.
A mostani vizsgálatról nem tudtak a paksi bővítés kapcsán évek óta szakmai aggályokat hangoztató civilszervezetek (Greenpeace, Energiaklub) és nem értik, hogy miért csak most kerül sor erre. Arra is felhívták a figyelmet, hogy bár a megbízásra a paksi bővítés miatt van szükség, láthatóan mégsem a Paks II projektből fedezik ennek költségét, hanem az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. fizeti ki érte a 540 195 277 forintot. (Szerintünk ennek oka lehet akár az is, hogy a Paks II kommunikációjának nem tenne jót egy újabb félmilliárdos költségtétel.)
A civilek még áprilisban kiadott közleménye szerint “Paks II úgy kapta meg a környezetvédelmi engedélyt, hogy egyik hatóság sem rendezett számos alapvető kérdést. Ilyen például a nukleáris és radioaktív hulladékok kezelésének, az emberi hibára és a szándékos károkozásra – például a terrorizmusra, szabotázsra, háborús cselekményekre – visszavezethető súlyos baleseteknek, illetve a Duna potenciális, megengedett korlátokon felüli felmelegítésének problémaköre.”
A szervezet a Greenpeace-szel együtt a paksi környezetvédelmi engedéllyel kapcsolatos fellebbezésük elutasítása után úgy döntött, a bírósághoz fordul. (Az Energiaklub támogatóitól eddig több, mint félmillió forint adományt kapott a per költségeire.)
szükséges vizsgálatot és kutatást elvégzett.
Horn Gabriella
Te követed már a Reflektort a Facebookon? Nem! Akkor ITT most megteheted! Köszönjük!