A 2018-as év politikai szempontból igen hevesre sikeredett. Volt minden, mint a búcsúban. Országgyűlési választás, Sargentini-jelentés, az évtizedekig alvó ügynökként tartott Állami Számvevőszék kormányzati bevetése az ellenzéki pártok ellehetetlenítési céljából, és még számtalan olyan esemény, melyek békeidőben kiemelkedő súlyúnak számítanának.
A top három kiválasztásában az volt a fő szempont, hogy mi olyan történt a lassan magunk mögött hagyott esztendőben, ami példátlan volt a rendszerváltást követő történelmünkben. Mely események mutatnak rá leginkább, hogy Magyarország visszavonhatatlanul és fájdalmasan rossz irányt vett. Először viszont vegyük sorra a lényeges, ámde nem a legjelentősebb történteket:
Lehet mondani, hogy például a Nagy Imre szobor áthelyezése keretezte a III. magyar köztársaság megszűnését. Értelmezhető úgy is a történések láncolata, hogy Nagy Imre újratemetése hozta létre az újkori köztársaságot, és szobrának eltávolítása a Parlament mellől szüntette azt meg.
Ugyanígy fontos volt 2018-ban a harmadik kétharmad létrejötte. Nem trükkök százai, hanem trükkök ezrei kellettek ahhoz, hogy a Fidesz ismét megszerezze azt. A választási körzetek átszabásától kezdve, a tízmilliárdokba kerülő és éveken át tartott jól felépített gyűlöletkampányon keresztül, a sajtó nyomasztó és agresszív fideszes elfoglalása, az EU-s fejlesztési pénzek tervszerű és maffiamódszerekkel való ellopásáig, vagy éppen a külföldön élő magyarok szavazatának ellehetetlenítéséig. Nem mondhatni, hogy elegáns vagy éppen demokrata hozzáállás lett volna mindez a Fidesztől, de ők nem is utaznak ebben. Mint az a védő, aki három ellenfele lábát eltöri meccs közben, és a végén ordít, hogy na ki a bajnok, köcsögök. A végeredmény számít, ami a jegyzőkönyvben legális eredményként marad meg.
Vagy ott van a már említett Sargentini-jelentés. Uniós tagország kormánya még soha nem került ilyen szégyenpadra, mint most az Orbán kormány. Saját pártcsaládjuk is kétharmaddal küldte el őket a picsába. Igen ám, de ennek gyakorlati haszna nulla, maximum arra volt jó, hogy a magyar kormány ennek kapcsán is kimutathassa a foga fehérjét, mennyire ócska, ostoba, és gőgös kommunikációt képesek magukból kipréselni. „Nem is volt szabályos a választás, és Soros.” Aham. Ott már igen nagy a baj, amikor az amúgy pengeagyú Orbán Balázs, miniszterelnöki államtitkárt is leszedálják az M1 Híradó szintjére. De nem ám az esti nyolcaséra, hanem az egypercesre. "A nemzeti szuvenerítás, a szuvenerítás..." - tolták ész nélkül, mint Pablo Emilio Escobar Gaviria kolumbiai drogbáró és csapata, amikor arról volt szó, hogy a maffia tagjait ki lehetne adni az USA-nak.
Ugyanakkor látni kell, a nyugat felmentő csapatai nem fognak bevonulni, és megmenteni hazánkat az autoriter vezetésünktől, hanem az van, hogy megy a biznisz.
EP-választások jönnek ezért a Néppárt valójában bármit elnéz Orbánnak, ha tud megfelelő számú európai parlamenti mandátumot biztosítani a frakciónak. Ennél is érdekesebb a CDU/CSU viszonya a Fideszhez. A kormányzó német pártszövetség védi a saját autógyárai és egyéb óriáscégei érdekeit, és mivel a magyar gazdaság kiszolgálja ezen érdekeket, ezért a háttérben eszük ágában sincs bántani az Orbán-kormányt. Sőt, maga Szijjártó Péter külminiszter jelentette ki, hogy mennyire meg vannak elégedve a német autógyárak a rabszolgatörvény bevezetésével. Hát hogyne lennének, hiszen az olcsó magyar munkaerő nekik létérdekük.
Szó sincs itt semmilyen honvédő háborúról, meg az európai értékek védelméről magyar részről, a demokrácia óvása, az emberi jogok kiteljesedéséről pedig német részről. Arról szól az egész, hogy a magyar kormány kiszolgáltatja a magyar munkavállalókat a multiknak, a multik mögött álló helyi kormányzat meg ennek örül. A fideszes szavazók meg annyira hülyének vannak nézve, hogy még meg is magyarázzák nekik, hogy tulajdonképpen a multik ellen megy a harc. Illetve a multik ellen is. Ennyit a NFNSZ-ről, vagyis a Nagy Fideszes Nemzeti Szuvenerításról.
Azt tényleg már csak ide a végére, hogy a devizahiteles magyar családokat a Fidesz ugyanígy kiszolgáltatta a bankoknak, akiket így a családok éve alkalmából ezrével lakoltatnak ki otthonaikból.
Most viszont kanyarodjunk rá, hogy szerintünk mi volt a három legjelentősebb politikai esemény Magyarországon 2018-ban:
Az egyik mindenképpen az, hogy biztonsági emberek ellenzéki képviselőket bántalmaztak.
Ezt a határt a rendszerváltás után soha semmilyen hatalom nem lépte át eddig Amikor a Fidesz 2006-ban Orbán Viktor vezetésével elkezdte lebontani a Parlament körüli kordont - tegyük hozzá, nagyon helyesen -, akkor senki nem nyúlt hozzájuk egyetlen újjal sem. Amikor az MSZP népszavazást akart tartani a vasárnapi boltzár ellen, akkor a Kubatov Gábor által odavezényelt kopaszok fizikailag ugyan elállták Nyakó István útját, de nem értek hozzá.
Az MTVA székházban viszont átszakadt egy határ. Az ott szolgálatot teljesítő biztonsági cég emberei letepertek érvényes mandátummal bíró országgyűlési képviselőket, és olyan is volt, hogy fizikai erővel kidobták őket az épületből. Ugye senki nem gondolja, hogy a biztonsági szolgálat a saját feje után ment? És azt sem, hogy az MTVA vezetése nem egyeztetett volna vezető kormánytagokkal, mielőtt fizikailag rátámadtak volna a képviselőkre. Egyértelmű, hogy a legfelsőbb szintekről kaptak engedélyt a bántalmazásra.
A következő is decemberre esett, mégpedig a közigazgatási bíróságokról szóló törvény megszavazása.
Ennek röviden az a lényege, hogy ha a hatalom kimond valamit, hoz egy határozatot - akár önkormányzati, akár hatósági szinten -, akkor az eddigiektől eltérően nem lehet a független magyar bíróságra továbbvinni az ügyet, hanem a hatalom által delegált bíróság mondja ki a végső szót. A Fidesz azért vezeti be ezt, mert a magyar bíróság, talán egyedüliként a kontroll szervként, még meg tudta őrizni autonómiáját és függetlenségét. Ilyen törvényt tisztességes kormány nem vezet be.
A harmadik jelentős esemény felett pedig az ország közvéleménye simán elsiklott. A tavaszi választások után egyszer csak jött a hír, hogy Simicska Lajos az összes érdekeltségét odaadta a NER-t képviselő Nyerges Zsoltnak.
A választás után Simicska belátta, hogy nem nyerhet, és hogy a saját bőrét mentse, visszaadta a Fidesztől kapott bűnben született cégeit a Fidesznek.
Ekkora mértékű és ilyen nyíltan lezajló maffialeszámolást európai ország még nem látott. A miniszterelnökkel összeveszett fő kedvezményezett, aki 2014-ben az ország harmadik számú legbefolyásosabb embere volt, és az adóhatóság vezetője korábban, belátja, hogy elbukta a bűnszervezet családon belüli harcát, és minden vagyonát visszaszolgáltatja a keresztapának, aki jelen esetben maga a miniszterelnök.
Magyarország ezt nem csak mindenfajta zokszó nélkül végignézte, hanem szinte természetesnek is vette. Ha élne még a korábban említett Pablo Escobar akkor már biztos vett volna letelepedési kötvényt Magyarországon. Sajnos Orbán Viktortól meg is kapta volna.
Nuszbaum Tibor
Te követed már a Reflektort a Facebookon? Nem! Akkor ITT most megteheted! Köszönjük!