Érdekes statisztikát készített egy biztosításokat összehasonlító oldal arról, hogy mitől félnek és mibe halnak bele az emberek.
Annak, hogy cápatámadás áldozatává váljunk, az esélye 1: 11,5 millióhoz. Bár évente 65 cápatámadás történik, de ezek közül csak néhány halálos kimenetelű. Ehhez képest 30-szor nagyobb valószínűséggel öl meg minket egy villámcsapás.
Annak, hogy halálos autóbalesetet szenvedünk, a valószínűsége 1:100-hoz, ez 200-szor nagyobb eséllyel következik be, mint egy halálos repülőgép szerencsétlenség és 17-szer nagyobb eséllyel, mint egy halálos ejtőernyős baleset.
Míg öt emberből egy attól fél a világon, hogy gyilkosság áldozata lesz, annak az esélye, hogy egy adott személyt valóban meggyilkolnak, 1: 20 ezerhez körül van.
Évente több ember hal meg a tiszta víz hiányától, mint ahányan a háborúk áldozatai lesznek.
Annak a valószínűsége, hogy terrortámadás áldozatai legyünk mindössze 1: 20 millióhoz.
Vannak olyan veszélyek is, amik közvetlenül fenyegetik az életünket, mégsem igazán félünk tőlük.
Ma a magyarok jelentős része szív és érrendszeri betegségben vagy rákban hal meg. Az Eurostat szerint az ischaemiás szívbetegség tekintetében a standardizált halálozási arány Litvániában, Lettországban, Szlovákiában, Magyarországon és a Cseh Köztársaságban volt a legmagasabb (a 100 000 lakosra jutó halálozások száma mindegyik ország esetében meghaladta a 350-et 2013-ban).
Magyarországon, Horvátországban, Szlovákiában, Szlovéniában, Dániában és Lettországban hunytak el a legtöbben – 100 000 lakosra vetítve legalább 300-an – rákban 2013-ban. A tüdőrák eredetű standardizált halálozási arány 2013-ban Magyarországon volt messze a legmagasabb az uniós tagállamok között (100 000 lakosra 89 halálozás)
A híradások napokig mutatják a tragikus képeket, ha valahol terrortámadásban meghalt 5 ember. A statisztikát nézve ez alatt az idő alatt a közelünkben meghalt 5 ember rákban és 5 ember szívbetegségben, csak rájuk sokkal kevesebb figyelem irányul.
Ha azt szeretnék, hogy valóban sokkal kevesebb legyen a korai halál Magyarországon, akkor a legfontosabb, az egészségügyi ellátás és a megelőzés színvonalának javítása és erre a területre jelentős források átcsoportosítása.
Ezután lehet küzdeni a cápatámadások és az ejtőernyős balesetek ellen is.
Szigeti Cecília írása
Te követed már a Reflektort a Facebookon? Nem! Akkor ITT most megteheted! Köszönjük!