Rendkívül hosszú előkészítés után ma végre elindult az úgynevezett ellenzéki előválasztás Budapesten. Két jelölt méretteti meg magát, Horváth Csaba, az MSZP és Karácsony Gergely, a P részéről.
Az előválasztás szabályait úgy alkották meg, hogy a Jobbikot tudatosan kizárták a buliból. Aki szavazni akar, annak kötelezően alá kell írnia egy MSZP-P-DK-ra szabott értéknyilatkozatot. Sőt, Molnár Zsolt, MSZP-s főkezdeményező korábban elmondta, hogy szándékosan nem szeretnék, ha a Jobbik is része lenne az előválasztásnak.
Molnár mai sajtótájékoztatóján azt is elmondta, hogy az őszi önkormányzati választáson "egy az egy elleni küzdelemnek" kell lennie, így lesz esélye az ellenzéknek legyőzni a Fidesz-KDNP jelöltjét, Tarlós István főpolgármestert. Nehéz érteni, hogy ebben a helyzetben mi lesz a Jobbik szerepe: ki vannak zárva az előválasztásból, és az elvileg júniusban tartandó ún. puzséros második fordulós előválasztásban se hangzott el a nevük.
Demokratikus ellenzék öntitulus így, demokratikus ellenzék önmeghatározás úgy, azért az mégsem tűnik túl demokratikusnak, hogy az MSZP és szakadár szervezetei rendeznek egy belső pártszavazást, majd azt megpróbálják eladni reprezentatív előválasztásnak.
No mindegy, azt is csak szőrmentén említenénk, hogy eme nagyszerű értéknyilatkozat nem csak, hogy a Magyar Közlöny légiességét hozza stílusában, de tartalma például engem is kizár a részvételből, ugyanis a következő áll benne:
érti az elektromos mobilitás elkerülhetetlenségét és annak élére akar állni.
Én ezt a mondatot sokadig nekifutásra sem értem, tehát ha komolyan veszem a szabályokat, akkor a nyilatkozatot nem írhatom alá és nem előválaszthatok.
De térjünk rá inkább a legfontosabb kérdésre: a várható számokra.
Ugyanis a helyzet a következő: Horváth Csaba és Karácsony Gergely nem egymás ellen mérkőzik meg a ballib előválasztáson, hanem kellő számú szavazatra van szükségük ahhoz, hogy legitimmé váljék a főpolgármester-jelöltségük.
Tehát, ha a fővárosi választók számához képest elenyésző számú voksot gyűjtenek az előválasztáson, akkor tökéletesen mindegy, hogy melyikük nyer, az nem jogosítja fel őket, hogy elinduljanak Tarlós István ellen.
2014-ben Tarlós Istvánt 290.675 szavazattal választották meg főpolgármesternek. A második helyen Bokros Lajos végzett 213.550 szavazattal. Ehhez képest a mostani előválasztást felvezető múltheti sajtótájékoztatón a DK részéről az hangzott el, hogy a már beérkezett mintegy 12 ezer ajánlásból kiderül, "Budapest nem szereti az Orbán-rendszert", és leváltaná Tarlós István főpolgármestert.
Hát nem. Ebből nem az derül ki. Ebből az derül ki, hogy ez az előválasztás eddig egy vicc. 6 ezer ajánlás jelöltenként egy kétmilliós városban semmi. Ez tényleg pártszavazás csupán így. Amennyiben sem Horváth Csaba, sem Karácsony Gergely nem ér el egyénileg minimum mondjuk 30 ezer voksot az előválasztáson, akkor önként lépjenek vissza a főpolgármester-jelöltségtől. Mert a budapesti emberek így, a távolmaradásukkal mondanak véleményt a jelöltségükről. Már persze, ha az MSZP-P szövetség két delegáltja komolyan gondolja a Tarlós leváltós dumát.
Nuszbaum Tibor
Te követed már a Reflektort a Facebookon? Nem! Akkor ITT most megteheted! Köszönjük!