Nagyszabású beszédet mondott Orbán Viktor a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara hagyományos gazdasági évadnyitó rendezvényén. Hat pontban foglalta össze a kormány gazdasági terveit közép és hosszútávon. Többek között elhangzott, hogy Magyarországnak az EU öt legjobb országa közé kell kerülnie, ahol a legjobb élni, lakni és dolgozni.
Elég bátor szavak ezek egy olyan ország miniszterelnökétől, mely ország fizetéseket tekintve az egyik sereghajtó az Unióban. Ráadásul Magyarország keleti régiói a leginkább le vannak maradva az EU-ban, minden más területtel összehasonlítva. Csak remélni lehet, hogy nem úgy húzzuk fel a béreket, hogy Szabolcs-Szatmár-Bereg megyét például odaadjuk az Ukránoknak. Ugyanis bizton állítható, hogy a kormány teljesen magára hagyta Szabolcsot, ahogy Békést, Borsodot és úgy általában Észak-Kelet Magyarországot.
Volt még szó arról, hogy az autópályákat el kell vinni az országhatárig. Ez persze előrehaladás lehet, de még közel nem fejlődés. Az, hogy infrastrukturálisan megteremtődnek a feltételek a magyar vállalkozások előtt, még nem jelenti azt, hogy normálisan be is tudnának indulni. Ehhez nagy volumenű gazdasági programra lenne szükség, sőt, át kellene szabni a gazdaságpolitika szerkezetét is. Miközben a kormány az út szélén hagyja a magyar kis- és középvállalkozásokat, eszméletlen pénzzel tömi ki a multik zsebeit. Azokét a multiékét, akik összeszerelő üzemnek használják az országot.
El kell keserítsük a miniszterelnököt: amíg nem a tudásba fektetünk, és gyárakba száműzzük a magyar munkást, addig nem a top5-be nem fogunk kerülni, de a legrosszabb 5-ből sem fogunk kievickélni. Még úgy sem, hogy szintén terv a magyar tőke külföldi befektetésre használása. Amíg a gazdaság belső szerkezete a magyar emberek kiszolgáltatottságára épül, addig lehet, hogy a fideszes oligarchák kiválóan teljesítenek, de a magyar emberek nem lesznek boldogok túlságosan. 400 óra túlórával lehet élni, de senki nem lesz rohadt vidám.
A miniszterelnök hitet tett Paks2 mellett is, az energiafüggetlenségre hivatkozva. Hiába mutatják a tények, hogy omlik össze az egész projekt, Orbán Viktornak valamiért mégsem hajlandó tudomásul venni, hogy az atomberuházásban mennyi kockázat van. Most nem is arról beszélünk, hogy az atom veszélyes. Az orosz hitel veszélyes, és a technológiai fejlődés „veszélyes”. Magyarország 30 év múlva ott fog állni az olcsó alternatív energiák tengerében, egy szál drága atomhajóként egy rakás orosz kötelezettséggel. Az oroszok fogják üzemeltetni, és az ők adósuk leszünk. Lehet, hogy pillanatnyilag jó ötletnek tűnik Putyin EU-s pincsijének lenni, és nyilván személyes okokból ez meg is éri a miniszterelnöknek, de 30 év múlva már nem lesz sem Orbán, sem Putyin csak az orosz függés. Ennél jobb örökséget is hagyhatna a Fidesz a saját unokáira például.
De térjünk rá a címben állítottakra. Orbán Viktor úgy zárta az MKIK-ban tartott beszédét, hogy:
A következő években még többet kell dolgoznunk, mert ha nem tekerjük, akkor eldől a bicikli.
Honnan ismerősek ezek a szavak?
Bizony Che Guevarától, akinek talán leghíresebb mondása az, hogy:
A forradalom olyan mint egy bicikli, ha nem megy előre akkor felborul.
Bizony, nem feltétlen lehet véletlen a két mondat hasonlóságában. A magyar miniszterelnök nyilván nem tudatosan csente el az amerikai forradalmár és terrorista gondolatát, az összekötő kapocs inkább attitüdbéli. Itt is, ott is egy szűk elit járt jól, az ő igényeiket kellett kielégíteni. Különben feldől az a bicikli.
Nuszbaum Tibor
Te követed már a Reflektort a Facebookon? Nem! Akkor ITT most megteheted! Köszönjük!