Augusztus 2. forró nyári nap, hőségriadóval és egy fontos üzenettel számunkra a Földtől: „amit holnaptól december 31-ig fogyasztotok, azzal a tartalékaim élitek föl”.
Unokáinktól kaptuk kölcsön… de mit is pontosan? A természeti értékek mértéktelen kihasználását? Az élőlények kihalását? Az élőhelyek megszűnését? A szennyezett levegőt? A vízhiányt? A szeméthegyeket? Az éghajlatváltozást? A kezelhetetlen atomhulladékot? Az ökológiai rendszer globális károsodását? Az erőforrások visszafordíthatatlan kimerülését?
Fájó örökség ez.
A természetben a növények és állatok egymás mellett élve felosztják a rendelkezésre álló erőforrásokat. Minden élőlény genetikailag kódoltan, önmagához mérten fejlődik, ökológiai igényeit nem másokéhoz igazítja. Melyik élőlénynek jutna eszébe minden erőforrást kiaknázva, minél gyorsabban felemésztő, profitorientált stratégiák révén növekednie? Csakis a valóságtól és a természet rendjétől elszakadt XXI. századi embernek. A gazdaság meddig növekedhet még a természet kárára? Lássuk be végre, a fenntartható jövő záloga nem a gazdasági fejlődés lesz!
A mostani és a következő generációk érdekeivel, életminőségével ki törődik? Élhető világba fognak születni a gyermekek? Milyen környezetben tudnak felnőni? Milyen életminőségre számíthatnak felnőtt korukban? Mi a megoldás? Hogyan tovább?
„Amikor a fiadat oktatod, a fiad fiát is oktatod.”
Neveljünk okosan – „ökosan” gyermekeinket!
A megoldás a felnövekvő nemzedék kezében van, akiknek a kezét most mi fogjuk, tanítva őket az Élet és a környező világ szeretetére, tiszteletére. Az élő, erőforrásokban gazdag természet egészségesebbé és boldogabbá tesz bennünket. Az urbanizált környezetben, térkövezett kultúrsivatagokban lépdelve, okostelefonokat figyelve, fogyasztói szemléletet követve, a gyorsan változó világ elvárásai után rohanva nem lehet meghallani a Föld hangját. Az ökonómiai és ökológiai szempontok sajnos nem azonosak. A természetes környezet teherbírása, eltartóképessége azonban véges, és ezt a határt bizonyos nagy ökológiai lábnyommal rendelkező országok révén túlléptük.
Mit tehetünk szülőként, pedagógusként? Globális szintű problémákat nincs lehetőségünk, erőnk megszüntetni, lokális közösségi szinten viszont képesek vagyunk együtt gondolkodva, egymást ösztönözve környezetbarát módon élni, cselekedni. A környezettudatos szemléletben felnövő gyermekek felnőtt korukban felelősen tudnak és mernek majd dönteni a fenntartható életmód mellett, bátran igent mondva a megújuló energiaforrásokra, a zöldfelületek növelésére, az ökoinnovatív technológiákra az élhető jövő érdekében.
Hogyan zárulhat egy környezettudatos esti tanmese az Ökológiai Túllövés Napján?
„…az egyes országok lakói változó ökolábnyomú cipőkben, eltérő esélyekkel álltak rajtvonalhoz a Túllövés Napján rendezett futóversenyen. Ezen a versenyen azonban nem a leggyorsabb győzött, hanem az a versenyző, aki megértette útközben a régi közmondás lényegét: Ha a földön és a földdel eggyé válva futsz, akkor örökké tudsz futni.”