Nagy politikai innovációnak próbálták beállítani a baloldalon az előválasztást. A felvetés akár működhetett is volna, de ez az intézmény nálunk ismeretlen, politikai kultúránkban pedig nem is fog meghonosodni.
Ha jól emlékezem, akkor Horn Gábor illetve az ő általa gründolt Republikon Intézet vetette fel először az előválasztást, aminek az értelme röviden annyi, hogy a baloldalon egymással is versengő felek még a „nagy” választás előtt, saját berkeikben lerendezik, hogy ki induljon majd ott. A felvetés kétség kívül innovatív volt, de aztán a baloldali marakodás áldozatává vált, a javaslat – illetve az azon alapuló hasonló javaslatok - papírjai épp most landolnak az iratmegsemmisítőben.
Az egyik, ami miatt nem fog összejönni a baloldali előválasztás az a magyarországi baloldali pártok és vezetőik egója és az abból adódó pávatánc. A másik pedig, hogy a nagyobb pártok nem fogják beengedni a kisebbeket a játékba.
Amint előkerült a javaslat két hozzáállást lehetett tapasztalni. Az egyik az öröm hangjai voltak, míg a másik a gyanakodó, „meg-kell-vizsgálni-és-majd-döntünk” maszatolós. Nem véletlen, hogy később a P(M) tette le legelőször a maga ajánlatát. Ehhez később kapcsolódott az Együtt, az MSZP és a DK is, szavakban mindenképpen. Hisz senki nem szerette volna közülük, hogy rájuk süssék a bélyeget, hogy miattuk nem lesz innováció. Csakhogy az előválasztás minden egyes újabb forgatókönyvének előbukkanásával egyre kisebb lett az esély annak megvalósítására. Ugyanis az újabb és újabb tervekkel a pártok csak azt érték el, hogy a választási programok és a személyek (jelöltek) helyett technikáról – az embereknek megfoghatatlan bizbaszról – vitázgattak. Amúgy pedig ez nem véletlen, jó szokás baloldalon ellopni egymás elől a show-t. Ráadásul jóféle elterelésként is működik egy-egy újabb előválasztásos javaslat benyújtása: el lehet szabotálni úgy a megvalósítását, hogy közben a saját egója sértetlen marad az adott pártnak…
A nagyobb pártok – MSZP és DK – attól tartanak, hogy a saját táborukat a kisebbek javára és saját kárukra használnák, pazarolnák el. A kicsik meg nyilván azért erőltetnék az előválasztást, mert a nagyoknál, a régieknél népszerűbbek a vezetőik. Hát ez sakk-matt.
Az MSZP a maga behemótságával nagy nehezen egy irányba fordította a szervezetet, legalábbis Botka László jelölésével. Ő kemény feltételeket támasztott. A DK nem fogja hagyni, hogy Gyurcsány Ferenc ne szerepeljen előkelő (első) helyen a listán - főleg a vasárnapi királycsinálós beszéde után. Az Együtt az már külön. A P(M) pedig ott baltázta el, hogy mindent egy lapra tett fel –az előválasztásra, ehhez akarta magát pozicionálni. Megint sakk-matt.
Az előválasztás segíthetett volna, azonban a jelenlegi kilátások alapján nemhogy zéró összegű lesz a játszma, hanem a 2014-es bukta nagyobb kiadása sejlik fel a látóhatár szélén.
Csarnó Ákos
Te követed már a Reflektort a Facebookon? Nem! Akkor ITT most megteheted! Köszönjük!