Mint a huzat, úgy söpörte le a Nemzeti Választási Bizottság (értsd: Nemzeti = fideszes) az LMP népszavazási kezdeményezéseit, melyek a paksi atomberuházásra vonatkoztak. Az ökopárt azt szerette volna elérni, hogy a magyar nép dönthessen arról, szeretné-e, hogy Vladimir Putyin építsen új atomerőművet Magyarországon.
Röviden összefoglalva az eseményeket, nem történt más, minthogy az NVB azt mondta: no kedves magyar lakosság, az atomerőmű az urak dolga, neked meg úgy hívják a nevedet, hogy kuss. Tegyük hozzá, hogy az új blokkokra szánt 4000 milliárd forintot majd azért a magyar embereknek kellene összedobni.
A Választási Bizottság válogatott érvekkel utasította mind az öt beadott kezdeményezést. Szerintük Paksról azért sem szabad megkérdezni a népet, mert ez nemzetközi szerződésekbe ütközne.
Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés alkosson törvényt, amely 2035. január 1-jétől előírja az atomerőművi áramtermelő kapacitások teljes egészének megújuló energiaforrásokkal történő kiváltását?
- hangzik az egyik LMP-s kérdés az öt közül. A NVB szerint tehát ez a kérdés is nemzetközi szerződéseket sért. Ennek az üzenete nem csak számunkra, kortársakra nézvést megalázó, hanem az utódaink kezét is megköti, ha hiszünk az NVB állásfoglalásának. Tehát ha 30 év múlva a gyerekeink, unokáink úgy döntenének, hogy hagyjuk a fenébe ezt az ótvar atomenergiát, a szél, nap és egyéb megújuló energiaforrások sokkal környezetbarátabbak és mondjuk olcsóbbak, akkor az orosz állam mondhatja azt, hogy na álljunk meg csak egy pillanatra: ez nemzetközi szerződésszegés!
A Nemzeti Választási Bizottság nemzetköziszerződéstsért érve tehát közvetve beismeri, hogy a paksi atomberuházás súlyosan veszélyezteti a nemzeti függetlenséget. Azt gondolom, hazaárulás elvenni utódaink szabad döntéseinek a jogát.
A NVB másik hangsúlyos érve meg az volt, hogy egy esetleges atomról szóló referendum megtartása esetén
„a választópolgárok nem láthatják át a népszavazással hozott döntés következményeit.”
Ez a te ehhez hülye vagy, fiam minősített esete. Külön pikantériát ad a kijelentésnek, hogy szinte az összes energetikai szakértő egyértelműen állítja, hogy óriási bukás lesz megépíteni az orosz atomerőművet. Gazdaságilag, szuveneritásilag és szakmailag egyaránt. A hozzáértők szerint tulajdonképpen a kormány nem látja át a döntésének a következményeit.
Talán még emlékszünk Tarlós István korábbi szavaira az olimpia kapcsán. 2015-ben azt mondta a főpolgármester, hogy
„Nem vagyok benne biztos, hogy lehet a lakosságot olyan helyzetbe hozni, hogy arról írjanak ki népszavazást, amiről a lakosság információja nyilvánvalóan kevés ahhoz, hogy felelősen döntsön.”
Aztán a vége mégis az lett, hogy több, mint 266 ezer ember hozott felelősen egy ítéletet a projektről. Paks esetén ugyanígy a népnek kell döntenie. A Nemzeti Választási Bizottságnak igenis át kell engednie egy Paksról szóló népszavazási kezdeményezést. Így lenne igazságos, és így nem árulják el saját hazájukat.
Nuszbaum Tibor
Te követed már a Reflektort a Facebookon? Nem! Akkor ITT most megteheted! Köszönjük!