Nagyon sok egyetemi rangsor készül, amelyben az egyes intézményeket az oktatói és hallgatói kiválóság, a publikációs tevékenység vagy a tudományos díjak száma alapján rangsorolják. Bármelyik listát nézzük, azt láthatjuk, hogy a világ legjobb egyetemei az Amerikai Egyesült Államokban vagy Nagy Britanniában vannak. A top 10-be mindössze egy svájci egyetem, került be a Times Higher Education (THE) legújabb listája szerint:
- University of Oxford (UK)
- California Institute of Technology (USA),
- Stanford University (USA)
- University of Cambridge (UK)
- Massachusets Institute of Technology (USA),
- Harvard University (USA),
- Princeton University (USA),
- Imperial College London (UK),
- ETH Zurich-Swiss Federal Institute of Technology Zurich (Svájc),
- University of California, Berkeley (USA) és University of Chicago (USA).
A World Economic Forum elemzése nem csak azt vizsgálja, hogy az elit egyetemek melyik országban találhatók, hanem azt is, hogy az adott országban milyen arányt képviselnek ezek a kiváló intézmények. Ez a lista már nem annyira egyértelmű. Az látható, hogy a világ 200 legjobb egyeteméből 92 az Amerikai Egyesült Államokban található, ez az USA összes egyetemének csak 2,8%-a. A 200-as toplistában 4 hongkongi intézmény van, ez azonban az ország egyetemeinek 18,2%-a. A feltörekvő gazdaságok egyetemei jellemzően nem szerepelnek ezekben a toplistákban, ezért ezeket külön is vizsgálják. Ebben a kategóriában a legjobbnak a Pekingi Egyetemet tartják és a 16. helyen egy magyarországi intézmény is szerepel, a CEU.
Nagyon sokféle lista készül, így olyan is létezik, amelyben mi vagyunk az első helyen. A bérek arányában nálunk a legmagasabb a diploma megszerzésének költsége…
Szigeti Cecília
Te követed már a Reflektort a Facebookon? Nem! Akkor ITT most megteheted! Köszönjük!