Ez egyre gázabb. Mármint amit a Momentum Mozgalom csinál az utóbbi időben. A sündisznólkodást már csinálta egy párt 2009-től, a Lehet Más a Politika. Abba most ne menjünk bele, hogy mire jutott vele, viszont volt (van) kézzel fogható programja, mondanivalója és koherens világképe. Ezzel szemben a Momentum a jól sikerült Nolimpia kampány után – amikor is aktív volt és maga, egymaga tudta uralni a pillanatot, a napi politikát – mára csak reaktív résztvevőjévé vált az ország politikai eseményeinek.
Úgy is mondhatnám, hogy egy olyan feltörekvő zenészhez hasonlít, aki ugyan tehetségesnek tűnik, mégis mindig rosszkor lép be a zenébe, de nem tetszik neki, ha esetleg rámutatnak arra társai.
Vágó Gábor jelenleg magánszemély beadott egy kérdést a Nemzeti Választási Bizottság elé, ami így szólt:
Egyetért-e Ön azzal, hogy köztulajdonban álló gazdasági társasággal foglalkoztatási jogviszonyban álló személy onnan származó éves jövedelme a köztársasági elnök tiszteletdíjának éves összegét ne haladhassa meg?
Ennek a kérdésnek legalábbis három olvasata lehetséges alapból. Az egyik a proli irigység, amit nyilván kormánypárti habonyiták fognak kifejteni, hogy hát megérdemlik a vezetők, esetleg agyonhallgatják, de a gondolatmankók ott lesznek a reménybeli szavazóknak. A másik olvasat természetesen a korrupció egyik melegágyának felszámolásáért való küzdelem. A harmadik olvasat pedig egy gyomros bevitele a Fidesznek pont a választások előtt. E három olvasatból 2-2 kompatibilis, együtt mozgó.
Nem kell nagy stratégának lenni ahhoz, hogy átlássuk: az ellenzéknek érdeke lenne egy ilyen népszavazás kiírása illetve azt megelőzően egy aláírásgyűjtési hadjárat megszervezése. Úgy is mondhatnánk, hogy egy előválasztás folyhatna Magyarországon. Vágó kérdését illetve a 120 napos aláírás-gyűjtési kampányt egy rakás párt támogatta – még a korábban sündisznóság vádjával illetett LMP is (bár a párt mindig hangsúlyozta az ügyek mentén való együttműködést).
Na, ezt a kérdést illetve a népszavazást nem támogatja a Momentum Mozgalom. Azzal a legalábbis szemöldökfelhúzós reakciót kiváltó indokkal, hogy majd a Momentum kormány elzavarja a cégvezetőket.
Nem tudom, hogy a hétvégi fesztivál szervezése vagy a nyári szabadságolások vagy a hőség miatt, de mintha kevesen látták volna a Momentum vezérkarából ezt a közleményt:
A Momentum szerint a közszférában a magánszférához hasonlóan versenyképes, a piaci viszonyoknak megfelelő bérezésre van szükség, ezért nem támogatjuk Vágó Gábor népszavazási kezdeményezését. A Momentum-kormány páros lábbal fogja kirúgni a politikai kinevezetteket és felelősen gazdálkodó állami vállalatokat fog működtetni, ahol a vezetők fizetését nem a köztársasági elnökéhez, hanem a saját munkájuk eredményeihez és a gazdasági lehetőségekhez mérjük.
Nézzük csak! A Momentum gurított egy nagyon nagyot az év elején, de úgy tűnik, hogy a mai napig ennek a lendületében bízik csak és semmi másban. Ja, meg a budapesti 9%-os mérésben, de ettől a Momentum kormány még sajnos igen messze van. Szóval a Nolimpia után először támogatták a Paks2 népszavazás ügyét majd aztán visszatáncoltak és nem támogatták. Aztán a külhoni magyarokról kellett magyarázkodniuk majd belekeveredtek a melegjogi-pride spulniba, érkezett a megélhetési gyermekvállalás komoly kérdőjele, most meg ezzel a népszavazási kezdeményezéssel van bajuk.
Lehetséges, hogy ez a népszavazási kísérlet sem fog összejönni aláírások hiányában (bár azért az MSZP, DK és még az LMP is rendelkezik országos (!) és mozgatható aktivista hálózattal), szóval nem vennék mérget a bukásra, sőt! Az sem biztos, hogy önmagában ez a kérdés alkalmas lenne Orbán Viktor leváltására. De abban már biztos vagyok, hogy meg tudná mozgatni az országot, fel tudná rázni a rendszer ellenzőit, mert ha sikeres lenne akkor komoly fegyvertény lenne mindenki előtt.
A Momentum nyilatkozata néhány dolgot elárul.
Azt mindenképpen, hogy fals a logikája az érvelésüknek. Ha a mostani rendszert majd a piaci teljesítményhez köti a Momentum akkor mi lesz a különbség? Pont az a lényege a kérdésnek, hogy rámutat: a jelenlegi helyzet, ami piaci körülményeket jelent nem ideális hanem egyenesen káros. Ha most azért keres sokat egy cégvezér mert csókos és nem azért mert teljesít de a Momentum majd kicseréli olyanokra akik „csak” teljesítenek és akkor fizetnek egy valag pénzt a cégvezéreknek akkor átmenetileg miért nem lehet egy ilyen kérdést támogatni? Főleg, hogy még egy csavar is található Vágó szerint a kérdés mögött, ugyanis a közféra illetményproblémáira is adna egy választ.
Kezdek azon gondolkodni, hogy a Momentumnak egyszerűen nincs semmi a tarsolyában és jól felfogott politikai érdekében megpróbálja kifogni a szelet mások kezdeményezése elől (pedig e kezdeményezés még csak nem is a Momentum által lesajnált pártokhoz köthető). Gondolatmenetemben ekkor jutok el oda, hogy mi van, ha a Momentum egyszerűen csak attól fél, hogy miközben a többiek az utcán gyűjtenének ők már nem tudnának összetrombitálni annyi aktivistát amennyit Budapesten láttunk az év elején? Nem is beszélve Magyarország többi településeiről, ahol élő Momentumossal még igencsak kevesen találkoztak.
Csarnó Ákos
Te követed már a Reflektort a Facebookon? Nem! Akkor ITT most megteheted! Köszönjük!