Sokan csodálkozunk azon (a kormánypárt hívei természetesen nem), hogy miként képes a magyar miniszterelnök valamint a külgazdasági és külügyminiszter olyan határozottsággal nekimenni Németországnak, az unió és világ egyik vezető gazdasági hatalmának?
A kormány feltétlen hívei egyértelműen a miniszterelnök erős kiállásának, karizmatikusságának, a magyar virtusnak tulajdonítják ezt, aki pedig kritikusabb az hajlamos kakaskodásnak, értelmetlen erőfitogtatásnak tekinteni ezt a viselkedést. Pedig roppant egyszerű a magyarázat, az orrunk előtt fekszik, naponta zajlik és már az első perctől jól látszott.
A legegyszerűbb magyarázat annyira egyszerű, hogy a legtöbben elmennek mellette. Pedig azzal, hogy a külügyminisztériumot átnevezték Külgazdasági és Külügyminisztériummá, már akkora jelzés, mint a ház. A külügy körüli serteperte, Szijjártó hatalmának növekedése, a tudományos szervezetek szétverése és a gazdasági kapcsolatok felkutatása, már-már hajszolása is mind azt mutatja, hogy a külügyi kapcsolatok elsősorban a gazdaság nagyítólencséjén keresztül kerülnek előtérbe. És akkor nézzük, miért is tud arcoskodni a miniszterelnök Németországgal? Amennyiben Merkel egyenlő Németországgal.
Korábban említettem, hogy Németország az unió legnagyobb gazdasága, ipara, azon belül is az autógyártás és az energetikai ipar, telekommunikációs és bankszektora a világ élvonalába tartozik. És mi a magyar stratégia? Hogy ezek a nagy ipari cégek Magyarországra jöjjenek, ezek a bankok, szolgáltatók Magyarországon is folytassanak pénzügyi szolgáltatásokat. Alacsony bérekkel, adóelőnnyel, devizahitelesek csávában hagyásával kecsegtet.
A Mercedes Kecskeméten, az Audi Győrben és most a BMW Debrecenben nem csak az autópályákért települt ide, hanem azért mert brutális kedvezményeket kap a magyar államtól és még a profitot is kiviheti: Németországba. Amikor a külügyminiszter felszólal a német autógyárak érdekében a klímaváltozást lekicsinylően, akkor ne felejtsük el, hogy ezek az autógyárak húzzák a magyar gazdaságot, és ha ezek a nagy cégek itt hagynák a kedvezőtlen piaci/gazdasági/politikai környezetbe fordult Magyarországot, akkor a fideszes összeszerelő-ország-álomnak egy-kettőre vége szakad. Ezért aztán a kimondott-kimondatlan nagyipari-államközi paktumoknak köszönhetően, erős német hátországi szövetségeseivel a magyar miniszterelnök nyugodtan sakkozhat Merkellel. Merkelt a saját hatalmas adófizetői, munkaadói tartják féken és emiatt nem fog fellépni Németország erősebben Magyarországgal szemben.
Furcsa mód Merkelnek még szükséges is, hogy Orbán maradjon a kormányon.
CsÁ
Az utolsó 100 komment: