Szinte mindenki számára nyilvánvaló, hogy Oroszország stratégia szivárogtatásokkal és egyéb kiberháborús technikákkal szól bele az amerikai elnökválasztásba. Természetesen ebben önmagában semmi új nincs, csinált ilyet már Oroszország, sokszor sok ország ellen. Magyarország ellen is. A kérdés nem az, hogy miért csinál ilyet, vagy hogy honnan tudjuk, hogy Oroszország csinálja és nem a wikileaks könnyesszemű aktivistái. A kérdés az, hogy mit kíván ezzel Putyin elérni. A válasz egyszerű azt, hogy Trump legyen az USA elnöke. Ha viszont Oroszország ezt akarja elérni, akkor nem nehéz kijelenteni, hogy Magyarország érdeke, hogy ez ne valósuljon meg. Könnyű logikai következtetés következik: Magyarország érdeke, hogy Hillary Clinton legyen az Egyesült Államok következő elnöke.
Nem kell szeretni senkit. Sem Clintont, sem az USA-t, sem senkit. Ez nem a szeretetről szól. Ez arról szól, hogy van egy ország, az Egyesült Államok, amelynek adófizetői fizetik azt, hogy a magyar határ garantálva legyen, hogy Magyarország védelme biztosított legyen. Nem kell a NATO-t sem szeretni, de Oroszország nemrég vonult be az egyik szomszédos országba. Magyarország érdeke, hogy ne legyen szomszédos Oroszországgal és, hogy a határaink garantálva legyenek. Ez ma a NATO-ban lehetséges, a NATO-nak nincs alternatívája.
Trump ezzel szemben le akarja építeni a NATO-t. Az a kritikája jogos, hogy az európai országok sokszor nem veszik ki a részüket a védelmi költségekből. Erre a megoldás az, hogy Magyarország emelje föl a hadi kiadását 2%-ra, nem az, hogy a NATO működését szétverjük.
Sok legitim kritika érheti az Obama-Clinton féle külpolitikát. A Közel-keleten sok minden van csak rend és demokrácia nem, a migrációs válságot kiváltó okok között az elhibázott amerikai külpolitikai az egyik.
De a Trump féle alternatíva rosszabb. Lehet, hogy a miniszterelnök azt gondolja, azért lenne jobb Magyarországnak, mert akkor nem szól majd bele az amerikai külügy minden nap abba, hogy nálunk hogyan áll a demokrácia meg a jogállam. Sokszor ezek az alatt a szavak alatt geopolitikai érdekek sejlenek fel, sokszor pedig az Orbán-kormány a jogállam és a demokrácia ellen cselekszik. De ami a nemzeti érdek szempontjából fontosabb: Clinton elkötelezett a NATO mellett. Ez a jelenlegi helyzetben fontosabb, mint az, hogy Orbánnak kellemetlen, hogy mikor mit mond az USA.
Te követed már a Reflektort a Facebookon? Nem! Akkor ITT most megteheted! Köszönjük!