Oroszország történelmünk során számos alkalommal bizonyította, hogyan tekint a körülötte és benne élő népekre, más országok önállóságára. Magyarország esetében bőven elég a XX. századra gondolni, melynek jó néhány éve, évtizede fémjelzi, hogy a partnerségnél, az együttműködésnél az orosz állam sokkal jobban tiszteli az erőt, a hatalmat, a kényszerítést.
Persze lehet arra hivatkozni, hogy téves ez az állítás, hisz az a Szovjetunió volt, ami ma már nem is létezik. De komolyan gondolhatja valaki, hogy Putyin nem tekinti a birodalom örökösének magát és országát? Hogy nem pont ugyanazok a reflexek mozgatják a rendszert ma is?
„Volt egy status quo, ami nagyjából a nyolcvanas évek végétől jött létre, és ezt szinte mindenki megváltoztathatatlannak gondolta. Olyan rendíthetetlennek hitt pilléreken nyugodott, minthogy a demokrácia csak liberális lehet, Oroszország csak ellenség lehet, a nemzetközi szervezeteknek mindig igazuk van a nemzetekkel szemben, a szabadpiacnak mindig igaza van az állammal szemben, a politikusoknak az emberek helyett az ideológiára kell hallgatniuk.” - mondta Orbán Viktor a 888-nak adott interjújában.
Orbán Viktor, aki politikai karrierjét azzal indította, hogy felszólította a szovjet csapatokat, hogy vonuljanak ki Magyarországról,ma már úgy látja, Oroszország nem Magyarország ellensége. Azzal a roppant sunyi álpragamtikus érvvel akadályozza ő és kormánya Magyarországon az Oroszországgal szembeni fellépést, hogy Putyin birodalma nem a Szovjetunió, szóval simán lehet velük kölcsönösen előnyös és kiegyensúlyozott üzleti kapcsolatot fenntartani, pragmatikus kereskedelmi barátságot ápolni, amiben kéz kezet mos, mindenki nyer és olcsó orosz energiától szárnyal a magyar gazdaság.
Aki kicsit is érdeklődik a kül- és energiapolitika iránt és van valamiféle fogalma napjaink nemzetközi történéseivel kapcsolatban, jól tudja, Oroszország esetében csupán gazdasági vagy energetikai kapcsolat egyszerűen nem létezik. Oroszország az energiát fegyvernek használja, a gazdasági kapcsolatokat meg politikai befolyásszerzéssel kapcsolja össze. Az az állam, ami az egyik szomszédos országunkba bevonul és annak területi integritását sérti, ami a tranzitdíj miatt zsarol az energiával, az az ország nem a pragmatikus üzleti kapcsolatokat keresi nálunk. És nehezen elfogadható, ha például a Krím elcsatolását valaki egyszerű vállrándítással intézi el, miszerint nem a mi dolgunk.
Ezért is született LMP-s javaslat az orosz befolyásszerzést vizsgáló eseti bizottság felállítására, amit Németh Szilárd azzal utasított vissza, hogy „nagyon helyes, ha az orosz befolyás növekedésével foglalkozik egy bizottság, de hát erre megvannak az éves beszámolók, az összes titkosszolgálati beszámoló a [nemzetbiztonsági] bizottság előtt”.
Tehát annak a bizottságnak a létével igazolja Németh Szilárd, hogy Magyarország kellő védettséget élvez az orosz befolyással szemben, ami például Kiss Szilárd orosz – khm– hátterű agrárattaséról nem tudott sem információt, sem tájékoztatást adni, amely bizottság a Kovács Béla-ügyet úgy adja tovább a nyilvánosságnak, ahogy az a Fidesz sajtóosztályának éppen megfelel.
Oroszország ráadásul éppen háborús bűnöket követ el Szíriában. Ezzel kapcsolatban teljesen egyetértünk az úgynevezett „újbaloldalt” vagyis baloldali, antiatlantista és globalizációkritikus oldalt ért kritikákkal. Igaznak tűnik, hogy ha az Egyesült Államok csinálná ugyanezt, akkor már kint tüntetnének a nagykövetség előtt. A brit és az európai true baloldali arcok fő vezére Jeremy Corbyn álláspontja, mely szerint azért nem kell az orosz nagykövetség előtt tünteti a háborús bűnök miatt, mert az USA legalább annyira bűnös a szíriai háborúban, jól mutatja, mi ezeknek a békemozgalmaknak az igazi célja: gyerekes hiszti a fennálló, Magyarország biztonságát is garantáló szövetségi rendszerrel szemben. Az egész szíriai mészárlásról a Liberálisok politikusa Szent-Iványi István egyébként tökéleteset nyilatkozott.
Oroszország Magyarország ellensége és a világ egyik legveszélyesebb hatalma. Sajnos túl közel van. Oroszország eddig minden lehetséges alkalommal sértette Magyarország szuverenitását, ezért az, hogy ellenség, nem a status quoból következik, hanem a hazaszeretetből. Ezt régen Orbán Viktor is tudta. Ideje volna, hogy emlékeztessük rá.
Te követed már a Reflektort a Facebookon? Nem! Akkor ITT most megteheted! Köszönjük!
Az utolsó 100 komment: