Tarlós Istvánnak eddig is a kormány diktált, ő pedig mindig engedett a zsarolásnak. Most, hogy leadásra kerültek az aláírások és a Fidesz gőzerővel hátrál kifelé a buktából, a főpolgármester megkapja méltó jussát: ő lehet az, akinek kezdeményeznie kell a pályázat visszavonását. Tarlós úr, megérte?
A 138.000 helyett 266.151 aláírást szedett össze az egészen friss Momentum több ellenzéki párt érdemi (LMP, MKKP, Együtt, Párbeszéd) és több ellenzéki párt kissé meglepőnek tűnő (MSZP, DK) segítségével. Míg kezdetben lesajnálta a politikacsináló ellenzék nagy részének impotenségébe belekényelmesedett Fidesz-KDNP az egészet, idővel azért kezdtek legörbülni azok a mosolygó szájak. Jöhetett a hazaárulózás (mert aki népszavazni akar, az hazaáruló), a lelki zsarolás (tényleg úgy gondolod, hogy a magyar sportolóknak nem jár hazai olimpia?), a kormányszimbióta álcivilek (CÖF) későbbre ígért gáncsoskodása (majd meglátjuk elég lesz-e az a 138.000! – apropó az országoshoz kell 200.000), az erőtlen lejárató kísérletek a lakájmédiában, a legalsó szinteken pedig a verbális és fizikális agresszió. Beszólogatás itt, megvert aktivista amott.
Mindez pusztán azért, mert sokan népszavazást szeretnének a pályázat visszavonásával kapcsolatban. A népszavazás pedig olyan eszköz, ami arról szól, hogy az emberek is elmondhassák, mit gondolnak egy ügyről, ne pedig fentről mondják meg nekik, hogy mit kell gondolniuk. Szar dolog a demokrácia, de még annak látszata is, na. A kiskorúsítás persze kétszeresen is hatékony lehet, egyfelől kényelmesen belesüllyedhet az ember, másfelől fent azt és annyiból illiberalizálhatnak, amit csak akarnak. Azonban talán tényleg megfontolásra érdemes az az elképzelés Bödőcs Tibortól, hogy előbb egy sima hétköznapot kéne megrendeznünk, a többivel egyelőre még ráérünk. Vajon Orbánéknak sikerül megrendezni azt a sima hétköznapot Magyarországon? Vagy Tarlósnak Budapesten?
Ha a 266.000 aláírás akár harmada is érvénytelen lenne, még akkor is bőven megvan a 138.000. Ennyi embert semmibe venni pedig még a kormánynak és főpolgármester úrnak se állna jól. 266.000 aláírás esetén még a Fővárosi Választási Bizottságnak sem lenne könnyű dolga a népszavazás kiírásának elkaszálásával, de még a CÖF kommandósainak is össze kellene szednie magukat, hogy megdolgozzanak az állam kegyeiért.
Az már kiderült korábban, hogy nyitott szájjal szaladgálni abban a bizonyos erdőben, érthető módon, nem szeretne a kétharmad kormánya, a magyar emberek kormánya (lásd. a boltok vasárnapi zárva tartásának eltörlése), az pedig elég valószínűnek tűnik, hogy egy valódi népszavazás, ultrák és Fradi Security ide vagy oda, nem nagyon kedvezne a kormányzati álmoknak. Nincs annyi alkalmazottja az Antall József tudásközpontnak, amennyit ki kellene rúgni ahhoz, hogy sikertörténet legyen a referendumból. És kicsit késő van már ahhoz is, hogy Rogán szomszédjától rendeljenek egy újabb gyűlöletkampányt. Ráadásul a politikailag érvényes-patron pofátlan elsütésével rendesen előkészítették az öntökönrúgás minősített esetének megvalósulását.Szóval könnyen előfordulhat, hogy most is inkább a kihátrálást választja majd a kormányoldal ahelyett, hogy kiderüljön, mennyien látják másként a valóságot, mint ők. Az illúziót pedig fenn kell tartani.
Tarlós főpolgármester úr, pénteken már kicsit duzzogva be is lengette, ha meglesz az elegendő aláírás vagy megvalósul a népszavazás, akkor alaposan átgondolja az olimpiai pályázat visszavonását. Persze szóvá tette azt is, hogy azok az emberek akartak most referendumot, akik korábban nem akartak, szóval azért volt itt némi árulás. Ez kétségtelenül izgalmas felvetés. Egyfelől, mert korábban már ellehetetlenítésre került több népszavazási kísérlet is az ügyben, másfelől akár mindenféle árulás nélkül maga a főváros vagy épp a kormány is felvethette volna az ötletet, ha érdekli bárki véleménye. Nem véletlenül nem érdekelte. Ugyanakkor az elmúlt hetekben tényleg feltűnhetett mindenkinek, hogy az ellenzéki pártok és képviselőik egy része is inkább az ügyeskedésben volt érdekelt, mint a tiszta játékban.
Gajda Péter (MSZP): nem |
Horváth Csaba (MSZP): tartózkodott | Szaniszló Sándor (MSZP): igen |
Tóth József (MSZP): nem nyomott gombot |
Trippon Norbert (MSZP): igen |
Gy. Németh Erzsébet (DK): igen |
Hajdu László (DK): nem |
Karácsony Gergely (PM): tartózkodott | Székely Sándor (Együtt-PM): igen |
Szabados Ákos (MSZP-DK-Együtt-PM): nem | Geiger Ferenc (Civil szervezetek): nem | Tokody Marcell (Jobbik): nem |
Csárdi Antal (LMP): igen |
Ennek és korábbi megnyilvánulásaik tükrében különösen visszás, hogy az MSZP már most saját győzelemként igyekszik kommunikálni a Momentum által leadott 266.000 aláírást.
„Néhány éve az országos politika mellszélességgel állt az olimpia mellett, de most az ellenzék kihátrált valamiért. Ez a főpolgármester szerint árulás az ellenzéki pártok részéről.” – írja az Index.
„A grundokon anno ilyet nem lehetett megtenni, aki ezzel próbálkozott, elvették az uzsonnáját, és repült a sapkája a fa tetejére.” – mondja Tarlós.
Egészen vicces, hogy míg a maga pálfordulását logikusnak tarja (a takarékos olimpiák elvének bevezetése miatt már megvalósíthatónak látja), addig mások ágálását problémásnak érzi.
Tarlós persze meg akar felelni a kormánynak és úgy érzi, ez jócskán szolgálhatja a főváros érdekeit is. Se az ő uzsonnáját, se a budapestiekét ne vegye el senki! Mert egyébként ugye megteheti, mert miért is ne. A kormány, ha nem lesz olimpia, nem ad pénzt fejlesztésekre, mert nem és kész. Így sok minden késik majd, sok minden pedig talán soha nem épül majd meg. Eléggé úgy tűnik számos ügy alapján, hogy a főpolgármesterrel némi izmozás után azt tehet a kormány, amit csak akar, bármit le lehet nyomni Tarlós torkán. Vagy épp a bárminek a hiányát. Mert a Pásztorok a legkeményebb srácok a környéken, szóval bármikor jöhet az einstand.
A főpolgármester gyakran kesereg. Mióta például a kukásholding gyűjti be a pénzt a hulladékszállításért és csak egy részét csepegteti vissza (ergo sok-sok milliárdért kiállítja a számlát, majd a munkát mások végzik el) veszteséges az FKF, ez az oka, hogy a követelt 30+ százalékos béremelés helyett maximum 3-ra futná, ha lesz sztrájk, ha nem. Tarlós István egy olyan városnak a polgármestere, ahol Magyarország lakosság alig kevesebb, mint 15 százaléka él hivatalosan, a valóságban lényegesen több, ami az ország GDP-jének hatalmas részét termeli (tényleg vízfej és valóban sokkal fejlettebb a vidéknél, ami nem szerencsés, de attól még így van), miért van az mégis, hogy lojalitása végtelen, miközben Budapest érdekeit valamiért csak meglehetősen ritkán tudja érvényesíteni? Nem tudom, elgondolkodott-e már azon, miközben baja van a népszavazással, hogy neki is lehetne önálló véleménye, hogy asztalra is csaphatna legalább egyszer?
A választ nem nehéz kikövetkeztetni annak a főpolgármesternek az esetében, aki szmogban fuldokló városában nemes egyszerűséggel jelenti ki:
"...belátható időn belül nem fenyegeti a fővárosi taxikat az, hogy csak elektromos járművekkel lehet taxizni Budapesten. Ez nem időszerű, közölte, ilyen döntést a főváros egyelőre nem kíván hozni."
Köszönjük, hogy értünk, budapestiekért dolgozik főpolgármester úr! Hogy mindig meghozza az időszerű döntéseket! Akkor talán most jött el az ideje annak is, hogy némi önállóságot bemutasson!
A kormány már néhány órával az aláírások leadása után hátrálna ki az olimpia ügye mögül, azt mondva, mindez nem a Fidesz és nem a kormány ügye, hanem a fővárosé, úgy látszik, Tarlós arra legalább biztosan jó, hogy elvigye a balhét.
Persze, ha elbukik ez a több ezer milliárdot felemésztő bulika, ki kell helyette majd találni mást, amivel etetni lehet az éhes pajtásokat.
Csepregi János írása
Te követed már a Reflektort a Facebookon? Nem! Akkor ITT most megteheted! Köszönjük!